piątek, 6 grudnia 2013

Najmłodsi weselnicy

Bez wątpienia przygotowując listę gości trzeba wziąć pod uwagę także dzieci, nie tylko osoby dorosłe. Dzieci nie lubią się czuć pominięte i te starsze docenią taki gest. Będzie miło także ich rodzicom. Błędem jest zakładanie, że na ślub i wesele przybędą wyłącznie dorośli. Owszem, niektórzy zostawią dzieci w domu, niemniej jednak część na pewno zechce wziąć ze sobą swoje pociechy, chociażby na kilka godzin, aby pokazać im, jak radosnym świętem jest zawarcie związku małżeńskiego i aby dzieci mogły się po prostu dobrze bawić.

Niemowlęta uczestniczą zazwyczaj tylko w ślubie, później są odbierane przez bliską osobę i resztę wieczoru spędzają w domu. Rzadziej taki maluch zostaje na weselu, a jeśli już to także w odpowiednim momencie trafia pod opiekę osoby, która w pokoju dla gości położy je spać o właściwej porze. Dzięki temu rodzice mogą do końca wesela czynnie uczestniczyć we wszystkich tańcach, zabawach i atrakcjach weselnych.

Nieco inaczej do tematu należy podejść w przypadku przedszkolaków i dzieci starszych. Jeśli nawet nie były wcześniej na weselu, to znają ten obyczaj z rodzinnych filmów czy opowieści i nie chciałyby stracić szansy na przeżycie choćby kilku godzin wśród rozbawionych gości weselnych. Od dobrej organizacji zależy, czy faktycznie będzie to czas wesoły, czy raczej kurczowe trzymanie się rodziców. W tej drugiej wersji ani rodzice ani dzieci nie będą się dobrze bawić.

Najlepiej, jeśli wybrany przez Was lokal dysponuje osobną niewielką salką, gdzie można zorganizować kącik zabaw, którego wyposażenie w zabawki warto wcześniej ustalić z rodzicami. Każde dzicko może przynieść coś własnego, dobrym pomysłem jest też dostarczenie wcześniej zabawek, kredek, puzzli. W czasie całego wesela i obecności dzieci na nim ważny jest nadzór osób dorosłych na zasadzie ustalonych wcześniej dyżurów lub skorzystanie z usług animatorów zabaw, którzy na pewno sprawią, że rozrywek dzieciom nie zabraknie. pogoda nie sprzyja teraz wyjściom na zewnątrz, ale wiosną, latem czy jesienią idealnie sprawdzi się plac wokół lokalu do zabaw na świeżym powietrzu. Tam wszystkie gry, konkursy i inne niespodzianki będą cieszyć jeszcze bardziej najmłodszych uczestników Waszego wesela.

Aby podkreślić, że najmłodsi z Waszego otoczenia będą bardzo ważnymi uczestnikami uroczystości weselnych, trzeba pomyśleć o tym już przy kupowaniu zaproszeń. Jeśli nie znajdziecie takich, które będą miłe dla oka kilkulatków, możecie zamówić wykonanie indywidualne. Pomysł, dużo koloru i nietypowe ozdoby powinny wystarczyć do zachęcenia najmłodszych przyszłych współweselników. Na sali weselnej nie warto też przydzielać dzieciom miejsc 'na kolanach' rodziców, ponieważ nie będzie to ani wygodne, ani eleganckie. Dzieci krótko siedzą przy stole, ale i tu mają się czuć jako indywidualni goście. Dobrym rozwiązaniem jest osobny stolik dla dzieci z menu przygotowanym tylko dla nich, czyli bogatym w delikatne smaki, lekkostrawne dania i wyjątkowe dekoracje. Jeśli na weselu nie będzie animatora, który zajmie się dziećmi, trzeba dla nich także zaplanować kilka konkursów i zabaw, aby długo jeszcze wspominały Wasze wesele z radością, że mogły w nim uczestniczyć.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz