niedziela, 28 kwietnia 2013

Oświadczyny



Dawniej przyjęcie zaręczynowe nazywano „zmówinami” lub „zarękowinami” - co oznacza spotkanie i umowę przedślubną zawieraną między rodzinami państwa młodych. Według tradycji, szczególnie w Polsce była to kameralna uroczystość, która odbywała się tylko w domu przyszłej Panny Młodej, ale w kulturze zachodniej, którą coraz częściej wykorzystujemy jako źródło inspiracji, oświadczyny są organizowane w restauracjach i mogą przyjąć formę przyjęcia, na które zaprosi się dalszą rodzinę, przyjaciół, znajomych. Jeśli jednak pragniecie zorganizować większą uroczystość warto to zrobić ale przedtem warto zapoznać się z zasadami i etykietą, która w takiej sytuacji obowiązuje.


Jak organizujemy oświadczyny 

 


Po pierwsze można zorganizować oświadczyny i zaręczyny razem tylko w obecności rodziców, takie skromne i intymne, lub też ewentualnie w gronie najbliższych Wam osób. Pamiętajcie jednak warto zaprosić osoby życzliwe Wam, aby nie doszło do spięć i ewentualnych rozczarowań, i które będą się cieszyć szczęściem i podzielać wraz z Wami radość tego dnia. 

Kiedy organizujemy większe przyjęcie, warto zarezerwować wcześniej odpowiednią restaurację lub lokal, który doda splendoru, lub też kameralności waszemu świętu. Pamiętajmy, podczas oświadczyn obowiązują te same procedury, co przy każdej wizycie. Ważne jest aby więc ubrać się odpowiednio do okazji i formy przyjęcia, chyba że robimy niespodziankę i zaproszeni goście nie są świadomi co za chwilę się stanie... i przychodzą ubrani tak jak się noszą codziennie. Jeżeli zaś wysyłamy zaproszenia na oficjalne przyjęcie i zależy nam na uroczystej celebracji tej chwili, warto nadmienić w zaproszeniu informację o obowiązującym stroju wizytowym.

Co do procedur i zasad np. określających porę dnia to nie ma żadnych wytycznych ani obowiązujących norm. Może to być forma śniadania, niedzielnego obiadu, herbaty czy kawy lub regularnego przyjęcia (lampka wina, koktajl, przyjęcie bufetowe czy uroczysty obiad). Może więc odbyć się w godzinach rannych, w południe lub wieczorem. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz