niedziela, 12 maja 2013

RumiankiRumianki to urocze, proste i wesołe kwiaty, dlatego warto je wybrać do aranżacji ślubnej. Przyjęcie weselne na świeżym powietrzu sprzyja wykorzystaniu sezonowych, polno-łąkowych kwiatów – ich lekkość i przestrzenny charakter sprawiają, że goście mogą poczuć się jak na łące.


Rumianek w symbolice kwiatów oznacza oddanie, optymizm i równowagę. To kwiat pełen niezaprzeczalnego uroku. Poprzez swoje usytuowanie wśród pospolitych chwastów polnych, symbolizuje też skromność.

W medycynie naturalnej jako surowiec leczniczy wykorzystuje się głównie koszyczki kwiatowe, będące bogatym źródłem olejków eterycznych, flawonoidów, garbników i kwasu walerianowego. W ziołolecznictwie stosowany jest przy stanach zapalnych układu pokarmowego i oddechowego, jamy ustnej i gardła, a także w schorzeniach skóry. Rumianek działa antybakteryjnie i rozkurczowo. Znajduje zastosowanie również w stanach niepokoju i problemach ze snem. Płukanie włosów herbatką rumiankową nadaje włosom jedwabistej miękkości i blasku.

Napar rumiankowy podkreśla kolor włosów blond i dezynfekuje skórę głowy. Zaś her­batka rumian­kowa pomaga w obni­że­niu gorączki i może być poda­wana w cza­sie prze­zię­bie­nia, bólu gar­dła i kaszlu. Zewnętrznie rumianek stosowany jest często w celach kosmetycznych. Olejki, kremy i maści zmniejszają suchość i swędzenie skóry.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz