czwartek, 9 maja 2013

Makaroniki - słodko na weseluMakaroniki wywodzą się z Włoch i Francji. Już w XIII w. w Lotaryngii i Kraju Basków pieczono ciastka z mielonych migdałów z dodatkiem miodu i białek jaj, czasem także z niewielkim dodatkiem masła, mąki, drożdży, miodu, śmietany, żółtek, czekolady, kakao, bakalii, przypraw korzennych. Zamiast migdałów używane są niekiedy mielone orzechy włoskie, laskowe, ziemne, mak, pistacje, pestki dyni, nasiona słonecznika, a nawet płatki owsiane, wiórki kokosowe lub pokruszone sucharki. Makaroniki piecze się w niskiej temperaturze w formach lub na blasze. W zależności od czasu pieczenia i użytych składników mogą być one kruche i chrupiące lub miękkie, o strukturze przypominającej marcepan. Po ostudzeniu przekłada się je czasem kremami, dekoruje polewą, lukrem lub posypuje cukrem pudrem.


Makaroniki, początkowo stanowiące pokarm biedaków, z czasem zyskały uznanie wśród zamożnych i zaczęły pojawiać się na stołach możnowładców i monarchów. W okresie odrodzenia znane i cenione były w całej Europie i w krajach arabskich. Obecnie we Włoszech każdy region posiada swój własny przepis na makaroniki i uznaje go za jedyny oryginalny. 

Makaroniki zaczynają pojawiać się na weselach, w postaci ozdób tortów, jako jadalna dekoracja, ale można wykorzystać je także na wiele innych sposobów, np. w słodkim bufecie i jako prezenty dla gości.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz