czwartek, 25 kwietnia 2013

Butonierka - ozdoba Pana MłodegoButonierka (z fr. boutonnière) to dziurka umieszczona na lewej klapie marynarki, przecięta lub zamarkowana. Jest to pamiątka po dawnych marynarkach, które zapinane były pod samą szyje. Z biegiem czasu zaczęto nosić marynarki z odpiętym górnym guzikiem i opuszczonymi klapami. Wkrótce zniknął guzik, a w jego miejsce zaczęto wpinać kwiat. W marynarkach dwurzędowych spotyka się butonierki w obu klapach/wyłogach.  W Polsce, określenie butonierka bardzo często jest mylone z poszetką, czyli ozdobną chusteczką, którą wkładamy do brustaszy – kieszonki  umiejscowionej na piersi marynarki.


Kwiat w butonierce

Podstawowy dodatek, jaki można umieścić w butonierce, to żywy kwiat, który współcześnie wykorzystywany jest podczas uroczystości ślubnych, podczas balów, ale warto przypomnieć, że jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym kwiat w butonierce był zupełnie powszechnym akcesorium eleganckich mężczyzn, nawet w codziennym stroju. Najpopularniejszy kwiat do butonierki to goździk w wersji białej lub czerwonej. Goździka może zastąpić orchidea, gardenia, róża. Kwiaty powinny być pojedyncze, bez zdobień i dodatków.

Ozdoba Pana Młodego

Jeśli chodzi o Pana Młodego, najlepiej, gdy kwiat  lub ozdoba w butonierce jest skromna i dopasowana do bukietu Panny Młodej. Takie ozdoby mogą nosić także inni mężczyźni z najbliższego otoczenia – ojcowie państwa młodych, bracia czy świadkowie.
Do fraka, bez względu na kolor wiązanki Panny Młodej, wkłada się kwiat biały. Decydując się zaś na smoking należy unikać przypinania ozdób do jego klap.
Inną dekoracją dla panów jest przypinka w klapach marynarki. Ozdoba ta także często składa się z takich samych kwiatów i dodatków, jak bukiet Panny Młodej. Najnowsze trendy mówią, że przypinka może być kontrastowa w stosunku do bukietu, ale utrzymana w tym samym stylu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz